top of page

WYDARZENIA
.........................................................................................................................................

r.szk. 2025/2026

W niecodziennej lekcji biologii 17 czerwca br. wzięli udział uczniowie klasy 7b. Podczas warsztatów edukacyjnych „Na miejscu zbrodni - co kości mówią o człowieku” w Edukatorium Juliusz w Rybniku poznawali tajniki pracy antropologa sądowego oraz dowiedzieli się, jak wiele informacji można odczytać z ludzkiego szkieletu.


Siódmoklasiści przekonali się, że kości są niezwykłym źródłem wiedzy o człowieku. Na podstawie ich analizy można określić nie tylko płeć i przybliżony wzrost, ale również wiek, a nawet rasę człowieka. Prowadząca udowodniła, że ślady zapisane na kościach mogą nie tylko pomóc wyjaśnić okoliczności śmierci, ale również opowiedzieć historię życia danej osoby – wskazać przebyte urazy, choroby, a czasem nawet zdradzić jego pasje, nawyki i słabości.



Zwieńczeniem zajęć był sprawdzian praktyczny - uczniowie wcielili się w rolę specjalistów badających ślady i analizując przygotowane materiały, próbowali dopasować je do konkretnej historii człowieka. Praca młodych „antropologów sądowych” wymagała spostrzegawczości, logicznego myślenia i wykorzystania wiedzy biologicznej. Poszło im znakomicie!



Jak co roku o tej porze, u progu wakacji, uczniowie klas czwartych mieli możliwość zdobycia karty rowerowej.


Egzamin teoretyczny, który odbył się 28 maja, sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Ważnym elementem przygotowania było również zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.


Natomiast 9 czerwca w miasteczku ruchu drogowego przeprowadzony został egzamin praktyczny. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością bezpiecznej jazdy na rowerze, prawidłowym wykonywaniem manewrów, znajomością znaków i sygnałów drogowych oraz odpowiednim zachowaniem w różnych sytuacjach na drodze.


Po pomyślnym zaliczeniu obu części egzaminu kartę rowerową uzyskało 36 uczniów. Wszyscy uczestnicy podeszli do egzaminów z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.


Grupa rowerzystów w kaskach stoi z rowerami na placu; w tle park i znaki drogowe, spokojny, pogodny dzień.

Serdecznie gratulujemy nowym posiadaczom kart rowerowych i życzymy im wielu bezpiecznych oraz przyjemnych wycieczek rowerowych.

16 czerwca uczniowie klas 3d i 5d uczestniczyli w III Wielkim Biegu Integracyjnym, zorganizowanym w ramach jubileuszowego XXV Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.


Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników, a jego głównym celem była integracja, wzajemny szacunek oraz wspólne przeżywanie sportowych emocji. W tym biegu nie liczyły się miejsca na podium - każdy uczestnik był zwycięzcą!


Po sportowych zmaganiach czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wspólnie bawiliśmy się podczas Piana Party, odwiedzaliśmy stanowiska sensoryczne, odpoczywaliśmy w strefie relaksu, a także delektowaliśmy się pysznymi ciastami i popcornem.


bottom of page