Oświadczenie rodziców w/s uczęszczania dziecka na religię/etykę
30 października br. odbyła się lekcja otwarta historii w klasie 6c na temat Sprawiedliwych z Markowej. Tym samym szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Zadanie w konkursie ogólnopolskim polegało na przygotowaniu przez nauczyciela scenariusza lekcji trwającej 45 minut. Na jego podstawie należało przeprowadzić lekcję poświęconą rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów w związku z ich beatyfikacją.
Za ukrywanie Żydów Ulmowie wraz z dziećmi zapłacili najwyższą cenę. Ponosząc męczeńską śmierć stali się symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Za swoją postawę zostali nagrodzeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym zgodnie z zasadą: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował” (z Talmudu).
Kierując się wytycznymi organizatorów podczas lekcji poruszono także kwestie dotyczące relacji polsko-żydowskich podczas okupacji hitlerowskiej, zjawiska pomocy udzielanej Żydom przez Polaków oraz śladów bytności Żydów w Żorach. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o narodowość, to właśnie Polacy otrzymali najwięcej, bo aż ponad 7000, medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia wielu obiektów należących do Żydów w przeszłości, jak również dowiedzieć się, które z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Pracowali w grupach, metodami aktywnymi, w szybkim tempie, w związku z bardzo obszerną i złożoną tematyką.
W lekcji wzięła udział pani dyrektor Anna Gawełczyk-Kretek, pani wicedyrektor Aleksandra Hulbój-Truszczyńska, pani Gabriela Jonas, a poprowadziła ją pani Ewa Socha.
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Projekt edukacyjny „Sprawiedliwi z Markowej” został doceniony przez Wojewódzką Komisję Konkursową, w skład której weszli przedstawiciele kuratorium oświaty
i przedstawiciel oddziału IPN.
Scenariusz, według którego została przeprowadzona lekcja otwarta pod tym samym tytułem, znalazł się w gronie trzech najwyżej ocenionych projektów edukacyjnych na etapie wojewódzkim.
Tym samym został zakwalifikowany do etapu centralnego – ogólnokrajowego.
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Spieszymy z kolejną dobrą wiadomością. Choć powiedzieć dobrą, to nie powiedzieć właściwie nic!
Z nieskrywaną dumą ogłaszamy, że Kapituła Konkursu „Sprawiedliwi z Markowej” ogłosiła laureatów konkursu dla nauczycieli organizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Nasza nauczycielka historii, pani Ewa Socha, zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie za przygotowanie scenariusza 45-minutowej lekcji poświęconej rodzinie Ulmów i stosunkom polsko-żydowskim w czasie II wojny światowej.
Pani Ewie serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu!
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Niezapomnianym przeżyciem okazał się wyjazd na trzydniowe, wyjazdowe seminarium naukowe do Lublina, Łańcuta, Markowej i Kozłówki (15-17 marca). Był on główną nagrodą dla trzech Laureatów i dwunastu Wyróżnionych nauczycieli z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie.
Przygotowany na tę okoliczność program był wyjątkowo bogaty, a możliwość pobytu w Markowej, z której pochodziła Rodzina Ulmów, wspaniała. Wielkie wrażenie wywarło na wszystkich zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz skansenu, w tym chaty Szylaków, w której także ukrywano Żydów podczas II w.św. Wcześniej nauczyciele zwiedzali Państwowe Muzeum na Majdanku, Zamek, Muzeum Cebularza oraz odbyli spacer po lubelskiej Starówce. Dwudniowy pobyt w Łańcucie skutkował podziwianiem Zamku Lubomirskich i Potockich oraz zwiedzaniem zabytkowej synagogi, cmentarza żydowskiego i innych zabytków miasta.
16 marca w sali konferencyjnej Hotelu „Łańcut” miała miejsce uroczystość, podczas której nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.
Ostatnim punktem programu, już w drodze powrotnej do Warszawy, była wizyta w Kozłówce i zwiedzanie Muzeum Zamoyskich z przepięknym parkiem, Pałacem, Powozownią i Galerią Sztuki Socrealistycznej.
Seminarium okazało się niezwykle atrakcyjną formą szkolenia, jednak jego największa wartość wynikała z możliwości spotkania pasjonatów – nauczycieli uczących różnych przedmiotów (historia, język polski, nauczanie początkowe, w-f) i wzajemnej wymiany doświadczeń nt. nauczania o Holocauście, przygotowywania scenariuszy lekcji i pisania projektów.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Narodowy Dzień Pamięci Polaków
ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest on dedykowany tym wszystkim, którzy nieśli pomoc Żydom, mimo realnego zagrożenia karą śmierci. Przykładów bohaterskich i ofiarnych postaw jest wiele, jednak symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów stała się rodzina Ulmów ze wsi Markowa koło Łańcuta. 24 marca 1944 roku Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali zamordowani za ukrywanie Żydów z rodziny Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Wraz z nimi zginęło także ośmioro ukrywających się Żydów.
Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Wiktorii i Józefowi Ulmom tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Uhonorowano ich także poprzez wybudowanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
10 września 2023 roku Ulmowie zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego, a ich relikwie złożono w miejscowym kościele pw. św. Doroty.