top of page

PROJEKTY

"Sprawiedliwi z Markowej"

30 października br.  odbyła się lekcja otwarta historii  w klasie  6c  na  temat  Sprawiedliwych z Markowej. Tym samym szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Zadanie w konkursie ogólnopolskim polegało na przygotowaniu przez nauczyciela scenariusza lekcji trwającej 45 minut. Na jego podstawie należało przeprowadzić lekcję poświęconą rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów w związku z ich beatyfikacją.

 

Za ukrywanie Żydów Ulmowie wraz z dziećmi zapłacili najwyższą cenę. Ponosząc męczeńską śmierć stali się symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Za swoją postawę zostali nagrodzeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym  zgodnie  z  zasadą:   „Kto  ratuje  jedno  życie,  to  jakby cały świat ratował” (z Talmudu).

 

Kierując się wytycznymi organizatorów podczas lekcji poruszono także kwestie dotyczące relacji polsko-żydowskich podczas okupacji hitlerowskiej, zjawiska pomocy udzielanej Żydom przez  Polaków  oraz  śladów  bytności  Żydów  w  Żorach.   Warto  podkreślić,   że  jeśli  chodzi o narodowość, to właśnie Polacy otrzymali najwięcej, bo aż ponad 7000, medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

Uczniowie  mieli  okazję  zobaczyć  archiwalne  zdjęcia  wielu  obiektów  należących do Żydów w przeszłości, jak również dowiedzieć się, które z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Pracowali  w grupach, metodami aktywnymi, w szybkim tempie,  w związku z bardzo obszerną i złożoną tematyką.

 

W lekcji wzięła udział pani dyrektor Anna Gawełczyk-Kretek, pani wicedyrektor Aleksandra Hulbój-Truszczyńska, pani Gabriela Jonas, a poprowadziła ją pani Ewa Socha.

bottom of page