top of page

Uczniowie klasy 5a i 5c, uczestniczący w zajęciach ZRK prowadzonych przez panią Ewę Sochę, wzięli udział w wyjątkowym projekcie. Powstał on dzięki współpracy Kampanii „BohaterON – włącz historię” z Oddziałem IPN w Białymstoku.

 

Projekt oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Powstańca Warszawskiego Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”, który walczył w Batalionie „Gustaw” na Starym Mieście. W kanałach spędził sześć godzin. Konsekwencją udziału szesnastoletniego chłopaka w powstaniu było osadzenie go w jenieckim obozie Stalag VII B Memmingen na terenie Niemiec.

 

24 grudnia 1944 roku bohater powstania wraz z innymi osadzonymi przygotował w tym odległym miejscu namiastkę skromnej Wigilii. Na małej, z trudem pozyskanej choince, zawiesił wówczas wykonaną przez siebie patriotyczną ozdobę – bombkę. Przedstawiała ona wizerunek orła, nazwę aktualnego miejsca jego pobytu i datę. Kolorystyką nawiązywała do polskich barw narodowych.

 

Po wojnie Aureliusz Z. Dembiński zamieszkał poza granicami Polski i podczas Świąt Bożego Narodzenia kontynuował zwyczaj wieszania na choince bombki z Memmingen jako pierwszej, honorowej ozdoby.

 

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli okazję poznać autentyczną, wzruszająca historię konkretnego Powstańca Warszawskiego. Została ona opowiedziana w słuchowisku „Bombka z  Memmingen”    w   reżyserii   Macieja   Mydlaka,       przygotowanym   przez   Oddział   IPN  w Białymstoku oraz Polskie Radio Olsztyn. Na jej podstawie uczniowie wypełniali karty pracy, na których dopasowywali wydarzenia historyczne do właściwych ilustracji oraz identyfikowali emocje, które towarzyszyły bohaterowi. Następnie przygotowywali bombki, wzorowane na tej z Memmingen, według udostępnionego szablonu. Wycinali, kleili, wykonywali zawieszkę.

 

Zwieńczeniem pracy było wspólne powieszenie niezwykłej „Bombki z Memmingen” na naszej szkolnej choince przez uczestników projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Instytut Pamięci Narodowej, organizator projektu "Bombka z Memmingen"przekazał  nam  podziękowania  za  realizację zajęć.

Podziękowania dla szkoły za realizację zajęć "Bombka z Memmingen"
Podziękowania dla pani Ewy Sochy za organizację zajęć "Bombka z Memmingen"

"Bombka z Memmingen"
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

PROJEKTY
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

bottom of page