
Oświadczenie rodziców w/s uczęszczania dziecka na religię/etykę
19 kwietnia obchodzimy 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim. Symbolem tego wydarzenia stały się żółte żonkile, a jego geneza związana jest z osobą Marka Edelmana - przywódcy powstania w getcie żydowskim. Po wojnie, w rocznicę jego wybuchu, każdego roku składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Po jego śmierci zwyczaj ten przejęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które corocznie organizuje akcję Żonkile. Jej adresatami są szkoły, biblioteki i instytucje kultury, a ideą zachowanie pamięci o historii Polski i Żydów polskich oraz upowszechnienie wiedzy o tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową.
W naszej szkole, po raz kolejny, upamiętniliśmy to ważne wydarzenie historyczne poprzez wręczanie uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły żółtych, papierowych kwiatów. Przed nami jeszcze zajęcia przybliżające zagadnienia z czasów II wojny światowej.
Tegoroczna edycja akcji "Żonkile" była poświęcona odwadze. Trudna i ważna tematyka, z odwagą w tle, znalazła odzwierciedlenie w udostępnionych materiałach edukacyjnych. Część uczniów pracujących na bazie opowiadania Rafała Witka pt. Czelendż mogła w sposób dosłowny poznać przepis na odwagę. Pozostali zapoznali się z opowiadaniem Katarzyny Ryrych-Korczyńskiej pt. Takich dwóch jak nas trzech, z którego dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywają wartości i wsparcie okazywane ofiarom przemocy oraz wykluczenia.
W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 3-7 podczas lekcji historii oraz zajęć ZRK. Mieli okazję poznać nie tylko tematykę związaną z II wojną światową, ale także zmierzyć się z niełatwymi pytaniami i podjąć próbę znalezienia na nie odpowiedzi.
Tak, jak w każdym roku podczas akcji szkolili się nie tylko uczniowie. Nauczyciele również zostali zobowiązani do udziału w obligatoryjnym szkoleniu, podczas którego poznali autora jednego z opowiadań Rafała Witka.
Cieszymy się, że ponownie znaleźliśmy się w dużej grupie szkół i instytucji połączonych przez pamięć, które są gotowe do podejmowania rozmów na istotne tematy, stanowiące inspirację dla kolejnych pokoleń.
Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Ewa Socha.










