top of page

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Koronawirusy to RNA-wirusy, a ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w obrazie mikroskopu elektronowego.

Koronawirusy są odpowiedzialne za około 10-20 % łagodnych w swoim przebiegu przeziębień, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc. Nie są one więc czymś nowym. Wirusy bardzo łatwo mutują - powstaje wtedy nowy szczep, czasem mniej, a czasem bardziej niebezpieczny dla człowieka.

graficzne przedstawienie koronawirusa

ALFRED PASIEKA/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami - bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej - MERS.

 

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy przez pewien czas nie mogli zidentyfikować patogenu. Po kilku tygodniach rozpoznano nowy typ koronawirusa, nazwany roboczo 2019-nCoV. Ostatecznie opatrzono go symbolem SARS-CoV-2, a chorobę, którą wywołuje nazwano COVID-19.

Objawy infekcji COVID-19:

  • gorączka

  • zmęczenie

  • suchy kaszel

Rzadziej występujące objawy:

  • bóle gardła, głowy i mięśni

  • przekrwienie błony śluzowej nosa

  • katar

  • biegunka

  • trudności z oddychaniem.

Objawy te są zwykle łagodne i stopniowo narastają. Jak podaje WHO, większość chorych (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Pozostałe osoby chore, zwykle te, które cierpią na inne współistniejące schorzenia, takie jak choroby naczyniowo-sercowe, cukrzyca, nowotwory, ciężej przechodzą zakażenie. Z danych WHO wynika, że około 3% z nich umiera. 


Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się dobę, ale kwarantanna trwa 14 dni.

Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym. Chorób wirusowych nie leczy się antybiotykami!

Pomocne dane kontaktowe

  • infolinia Ministerstwa Zdrowia - 800 190 590  (czynna całodobowo, 7 dni w tygodniu), pod tym numerem dyżuruje konsultant NFZ, którego możemy zapytać o wszystko, co związane z podejrzeniem koronawirusa i naszym stanem zdrowia; warto zaznaczyć, że infolinia ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie służy wzywaniu pomocy ani zgłaszaniu przypadków zachorowań

 baner - infolinia NFZ:  800 190 590
Baner Głównego Inspektoratu Sanitarnego - link do strony: www.gis.gov.pl
baner strony rządowej i link: www.gov.pl
  • strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, na których można sprawdzać na bieżąco komunikaty nt. koronawirusa:                      

                                   

                                   www.gis.gov.pl                                      www.gov.pl/koronawirus

Co musisz wiedzieć o koronawirusach?

bottom of page