top of page

19 kwietnia obchodzimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim. Symbolem tego wydarzenia stały się żółte żonkile, a jego geneza związana jest z osobą Marka Edelmana - przywódcy powstania w getcie żydowskim. Po wojnie, w rocznicę jego wybuchu, każdego roku składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie

 

Po jego śmierci zwyczaj ten przejęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które corocznie organizuje akcję Żonkile. Jej adresatami są szkoły, biblioteki i instytucje kultury, a  ideą  zachowanie  pamięci  o  historii Polski i Żydów  polskich  oraz  upowszechnienie  wiedzy o tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową.

 

Nasza szkoła również przystąpiła do tej wyjątkowej akcji. Jej koordynator – pani Ewa Socha wzięła udział  w obligatoryjnym webinarium. Uczniowie, pod kierunkiem pani Moniki Jończy, przygotowali papierowe żonkile. Uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych poświęconych powstaniu w getcie żydowskim. Oglądali filmy, słuchali słuchowisk, uzupełniali karty pracy.

W lekcjach wzięli udział uczniowie klas: 2a, 2c, 3b, 3d, 4c, 5b, 5c, 6a, 6b i 6c. Pracowali metodami aktywnymi na bazie obejrzanych filmów. Należały do nich: „Pamięć drobinek” na podstawie opowiadań Zofii Staneckiej, w reżyserii Dominiki Struzik i Marty Ejchart oraz „Będę pisać” wg scenariusza i reżyserii Marty Ejchart i Artura Mikulskiego. Niektórzy uczniowie zapoznali się także ze słuchowiskiem „Historia z pewnej ulicy” według opowiadania Justyny Bednarek.

 

Oprócz przybliżenia wiedzy historycznej, dostosowanej do poziomu odbiorców, zajęcia bazowały przede wszystkim  na pracy z emocjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważnym punktem obchodów rocznicy jest wręczanie papierowych żonkili uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły wraz z informacją, jaką mają symbolikę. Głównym przesłaniem akcji Żonkile jest hasło „Łączy nas pamięć”.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plakat promujący akcję "Łączy nas pamięć"
Podziękowania dla SP4 Żory za udział w akcji "Żonkile"
Dyplom potwierdzający udział SP4 Żory w akcji "Żonkile""Żonkile 2024"

ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

PROJEKTY
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

bottom of page