top of page
Szukaj

Ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile 2024"


Plakat promujący akcję "Łączy nas pamięć"

19 kwietnia obchodzimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Symbolem tego wydarzenia stały się żółte żonkile, a jego geneza związana jest z osobą Marka Edelmana - przywódcy powstania w getcie żydowskim. Po wojnie, w rocznicę jego wybuchu, każdego roku składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. 


Po jego śmierci zwyczaj ten przejęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które corocznie organizuje akcję Żonkile. Jej adresatami są szkoły, biblioteki i instytucje kultury, a ideą zachowanie pamięci o historii Polski i Żydów polskich oraz upowszechnienie wiedzy o tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową.


Nasza szkoła również przystąpiła do tej wyjątkowej akcji. Jej koordynator – pani Ewa Socha wzięła udział  w obligatoryjnym webinarium. Uczniowie, pod kierunkiem pani Moniki Jończy, przygotowali papierowe żonkile. Uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych poświęconych powstaniu w getcie żydowskim. Oglądali filmy, słuchali słuchowisk, uzupełniali karty pracy.



Ważnym punktem obchodów rocznicy jest wręczanie papierowych żonkili uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły wraz z informacją, jaką mają symbolikę. Głównym przesłaniem akcji Żonkile jest hasło „Łączy nas pamięć”.  



        

Comments


bottom of page